רפואה אלטרנטיבית https://www.alternative-medicine.co.il Mon, 11 May 2020 08:15:08 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.14 https://www.alternative-medicine.co.il/wp-content/uploads/2018/11/רפואה-אלטרנטיבית-150x150.png רפואה אלטרנטיבית https://www.alternative-medicine.co.il 32 32 רפואה אלטרנטיבית – מיתוס או רפואה אמיתית? https://www.alternative-medicine.co.il/%d7%a8%d7%a4%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%90%d7%9c%d7%98%d7%a8%d7%a0%d7%98%d7%99%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%9e%d7%99%d7%aa%d7%95%d7%a1-%d7%90%d7%95-%d7%a8%d7%a4%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%90%d7%9e%d7%99%d7%aa%d7%99/ Mon, 11 May 2020 08:13:06 +0000 https://www.alternative-medicine.co.il/?p=2865 אחת התהיות הגדולות בנוגע לרפואה אלטרנטיבית, היא האם ניתן לסמוך עליה כמו שניתן לסמוך על רפואה קונבנציונאלית. האם ניתן לראות בה בשיטת טיפול שהיא באמת רפואה אלטרנטיבית המודרנית? האם הטיפול יכול לבוא במקום תרופות? הרי שלטיפולים הללו, פחות תופעות לוואי מאשר לתרופות, ומכאן יתרונם, אבל האם זה באמת עובד? זוהי שאלה שהרבה חוקרים מתחבטים בה […]

The post רפואה אלטרנטיבית – מיתוס או רפואה אמיתית? appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
אהבתם, שתפו את הכתבה:

אחת התהיות הגדולות בנוגע לרפואה אלטרנטיבית, היא האם ניתן לסמוך עליה כמו שניתן לסמוך על רפואה קונבנציונאלית. האם ניתן לראות בה בשיטת טיפול שהיא באמת רפואה אלטרנטיבית המודרנית? האם הטיפול יכול לבוא במקום תרופות? הרי שלטיפולים הללו, פחות תופעות לוואי מאשר לתרופות, ומכאן יתרונם, אבל האם זה באמת עובד?

זוהי שאלה שהרבה חוקרים מתחבטים בה מידי יום.

לדוגמא: האם הרפואה האלטרנטיבית יכולה לסייע לאישה בחודש חמישי להריונה, כאשר העובר נמצא במצג עכוז?

כאשר רופא נשים מאבחן עובר במצג עכוז, החל מחודש חמישי הוא מתחיל לדבר על ניתוח. רוב הזוגות ובעיקר הנשים, באם מדובר בלידה ראשונה או לא, מעדיפים לידה רגילה וטבעית ולא ניתוח.

הרפואה הקונבנציונאלית מציעה פתרון – היפוך. ההיפוך מבוצע ע"י רופא, תהליך שכרוך לעיתים בכאבים עזים לאם, ואחוזי ההצלחה שלו לא מזהירים במיוחד ( כ 50% בלידה ראשונה, לידות חוזרות האחוזים להצלחה גבוהים יותר).

אם זאת מדובר בהתערבות חיצונית בתהליך פנימי, יתכנו נשים וגברים שלא מוכנים להתערבות שכזאת.


גולשים נוספים התעניינו בטיפול בדורבן


איזה פתרון מציעה הרפואה האלטרנטיבית בנושא של עובר במצג עכוז?

הרפואה הסינית רואה במקרה של מצג עכוז כחוסר איזון בגוף האישה, מה לגורם לעובר "להיתקע".

מסתבר שקיימת נקודה ספציפית שיכולה לסייע לאיזון הגוף, ולהיפוך העובר למצבו הטבעי לפני הלידה.

במסגרת טיפולי רפואה סינית, דיקור סיני יכול לסייע להיפוך

חשוב להתחיל את הטיפול ברגע שהרופא מציין כי יש חשש שהעובר לא יתהפך. הטיפול בדיקור סיני כולל קודם כל תשאול מפורט ואבחון שמבצע המדקר. על פי התחקור מחליט המדקר באיזה סוג של טיפול ימשיך ומהי התדירות וכמות המפגשים.

חשוב לציין, כי בנוסף לפגישות עם המדקר יש גם טיפול עצמי שיכולה האישה לבצע בביתה בזמנה הפנוי.

הטיפול העצמי כולל – הדלקת מוקסה (ביפנית המשמעות היא צמח שבוער). המוקסה היא מעיין סיגר עשוי עלי לענה ונייר אורז. יש להחזיק את המוקסה הדולק בין הזרת לבית האצבע שליד, ככה כחצי שעה פעמיים ביום.

מוקסה חמה מעודדת הפרשת הורמונים שמעודדים כיווץ לדפנות של הרחם, מה שיכול להניע את העובר להיות פעיל יותר ואז כתוצאה מכך, להתהפך.

נשים מעידות, כי בעת או לאחר הטיפול במוקסה, הן מרגישות תנועה עוברית רבה יותר.

בנוסף לטיפול במוקסה, על האישה לבצע ישיבה הפוכה, סוג של עמידת ראש, גם זה פעמיים ביום ל 20 דקות כל פעם.

לסיכום, כאשר העובר נמצא במצג עכוז, לרפואה האלטרנטיבית יש מה לסייע בנושא. עוד פרט חשוב, מעבר לסיוע לבעיה הנקודתית הזאת. איזון אנרגטי בגוף האישה, שהוא גם תוצר של הטיפולים, עוזר מאוד בהרגשה של רוגע ושלווה, מה שמאוד עוזר לכל אישה בהריון.


נושא מעניין רפואה הוליסטית

The post רפואה אלטרנטיבית – מיתוס או רפואה אמיתית? appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
בני הנוער מתלוננים על כאבים בכתפיים ובזרועות? לרפואה הסינית יש פתרונות. https://www.alternative-medicine.co.il/%d7%91%d7%a0%d7%99-%d7%94%d7%a0%d7%95%d7%a2%d7%a8-%d7%9e%d7%aa%d7%9c%d7%95%d7%a0%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%a2%d7%9c-%d7%9b%d7%90%d7%91%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%9b%d7%aa%d7%a4%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%91/ Sat, 04 Apr 2020 11:41:22 +0000 https://www.alternative-medicine.co.il/?p=2861 לאחרונה עולה התופעה של כאבים בכתפיים ובזרועות בקרב אוכלוסייה הצעירה דווקא – בני נוער ומתבגרים. הסיבה – השימוש הממושך בסמארטפון שמאפיין את הדור הצעיר הנוכחי. הרפואה הסינית מספקת פתרונות לטיפול בכאב ולמניעה שכדאי לכם לשמוע עליהם. השימוש הממושך בטלפונים החכמים יוצר התנהלות די קבועה ברמת הישיבה היומית, מה שמביא אותנו למצב של הגבלות בתנועה. ההרגל […]

The post בני הנוער מתלוננים על כאבים בכתפיים ובזרועות? לרפואה הסינית יש פתרונות. appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
אהבתם, שתפו את הכתבה:

לאחרונה עולה התופעה של כאבים בכתפיים ובזרועות בקרב אוכלוסייה הצעירה דווקא – בני נוער ומתבגרים. הסיבה – השימוש הממושך בסמארטפון שמאפיין את הדור הצעיר הנוכחי. הרפואה הסינית מספקת פתרונות לטיפול בכאב ולמניעה שכדאי לכם לשמוע עליהם.

השימוש הממושך בטלפונים החכמים יוצר התנהלות די קבועה ברמת הישיבה היומית, מה שמביא אותנו למצב של הגבלות בתנועה. ההרגל לשבת בדיוק באותה תנוחה עם הסמארטפון אינה מאתגרת את הגוף למספיק שינויים בישיבה, ומכאן מגיעה המוגבלות ואיתה הכאבים.

כאשר מביטים רק למטה, נוצרת למעשה פעילות מאומצת של שרירי הצוואר שלנו, באופן שהם מתעייפים יתר על המידה. השרירים מתקצרים עקב כך והשלב הבא הוא הכאבים החזקים. הכאבים הללו יתחילו בצוואר, אבל יעברו במהרה גם לכאבים בכתפיים ובזרועות.


גולשים נוספים התעניינו גם בטיפול בהפרעות שינה


וכפי שצויין קודם, האוכלוסייה שנמצאת בסיכון לסבול מבעיות שכאלה הם אוכלוסיית הילדים ובני הנוער שמבלים את רוב זמן הפנאי שלהם מול המכשירים הקטנים, וזאת לעומת ימים עברו, בהם ילדים שיחקו משחקים חברתיים אחד מול השני, או אפילו רק הביטו בטלוויזיה, תנוחה שמאפשרת יותר גמישות תנועתית מאשר להביט בסמארטפון מרבית הזמן.

המצב העגום הזה יכול להוביל גם להרגשת נימול בידיים ובכפות הידיים.

ניתן לטפל בכאב במסגרת הרפואה הסינית: דיקור ושיאצו יכולים לתת מענה ישיר ומהיר לבעיות שנוצרו.

דיקור סיני ניתן לבצע לילדים מגיל אפס ככה שאין שום חשש לבצעו גם לבני נוער, בהנחה שהם ישתפו פעולה כמובן.

טיפולי שיאצו (קראו עוד על רפואה טבעית) יכולים גם הם לסייע, גם פה בגלל שמדובר במתבגרים, חשוב שיהיה קשר טוב בינם לבים המטפל, זה יכול להועיל להצלחת הטיפול.

מה עוד ניתן לעשות במטרה להקל על כאבים בכתפיים ובזרועות? 5 טיפים יעילים:

 1. נתחיל בחלק ממנו תמיד מתחילים לפני מתן הפתרון והוא האבחון, חשוב לאבחן שאכן מדובר בבעיה שנגרמת מהישיבה הממושכת מול הניידים ולא בשל בעיה פיזית אחרת
 2. "לעלות לגובה" – מה הכוונה? גם מסך המחשב וגם מסך הטלפון צריכים להיות בגובה העיניים. לא למעלה מידי ולא למטה מידי.
 3. הדבר הכי פשוט שניתן לעשות הוא להרים את הראש. גם אל מול הילדים ובני הנוער, חשוב לסגל שיגרה כך שבין סרטון וסרטון יש להרים את הראש ולהביט למרחק. הנ"ל יכול גם לסייע ותרגל עבורם ראייה לרחוק, שדרך אגב גם היא נפגעת עקב הצפייה הממושכת בסמארטפונים
 4. מודעות – גם בקרב הילדים, להגביר את המודעות להשלכות של השימוש השוטף והיומיומי בסמארטפונים וההשלכות של השימוש הזה שיכולות להביא לכאבים בכתפיים ובזרועות. אפשר לסגל שיטות מסוימות שיכולות לסייע, לדוגמא – הפעלת שעון מעורר, שכל חצי שעה מצלצל מתזכר לקום לעשות סיבוב למתוח את השרירים ועוד
 5. קיבעו שעת סיום יומית לסמארטפונים– או במילים אחרות, השכיבו אותם לישון, לפני שאתם הולכים לישון. המנוחה הזאת לפני השינה, אפילו אם היא רק לחצי שעה, תאלץ אותנו להפעיל שרירים אחרים בגוף ובכך תעזור במניעה של הכאבים בכתפיים ובזרועות

לסיכום,

חשוב לשמור על עצמנו ועל ילדינו מהאתגרים שהטכנולוגיה הממכרת מציבה בפנינו בכלל, ובשביך למנוע כאבים בכתפיים ובשרועות בפרט.


אולי יעניין אותך כיצד לטפל בהפרעות שינה באמצעות רפואה טבעית

The post בני הנוער מתלוננים על כאבים בכתפיים ובזרועות? לרפואה הסינית יש פתרונות. appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
טיפול בהפרעות שינה https://www.alternative-medicine.co.il/%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%95%d7%9c-%d7%91%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a2%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%99%d7%a0%d7%94/ Sun, 08 Mar 2020 13:25:52 +0000 https://www.alternative-medicine.co.il/?p=2857 איך מתמודדת איתן הרפואה הסינית, בשביל לישון טוב יותר בלילה קורה לכם שאתם קמים בבוקר מאוד עייפים ואין לכם מושג למה? יכול להיות שאתם סובלים מהפרעות שינה. מהם הפרעות השינה מחזור שינה נורמלי אורך כשעה וחצי. במידה ומתעוררים לפני סיום מחזור השינה, מרגישים עייפים יותר, גם אם השינה ארכה כמות שעות מספקת. שינה תקינה חשובה […]

The post טיפול בהפרעות שינה appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
אהבתם, שתפו את הכתבה:

איך מתמודדת איתן הרפואה הסינית, בשביל לישון טוב יותר בלילה

קורה לכם שאתם קמים בבוקר מאוד עייפים ואין לכם מושג למה? יכול להיות שאתם סובלים מהפרעות שינה.

מהם הפרעות השינה

מחזור שינה נורמלי אורך כשעה וחצי. במידה ומתעוררים לפני סיום מחזור השינה, מרגישים עייפים יותר, גם אם השינה ארכה כמות שעות מספקת. שינה תקינה חשובה בעיקר בגלל שמשתחרר בה הורמון גדילה, אותו הורמון מחדש תאים ואחראי לתפקוד תקין של הגוף במהלך שעות הערנות. לאורך זמן, עקב כך, הפרעות שינה יכולות לפגוע בבריאות.

נבחין בין 2 סוגי הפרעות שונות:

 1. שינה שטחית – נקראת גם אינסומניה. חשוב לציין, כי הפרעה זו היא לעיתים תסמין של בעיה אחרת כגון דיכאון או חרדה. ולכן חשוב לבודד את התופעה על מנת להבין אם אכן מדובר בה.
 2. נחירות ודום נשימה בשינה – חשוב לבדוק אם אכן הנחירות נובעות מדום נשימה בשינה או שמדובר במשהו אחר. במידה וכן, הרי שמדובר בתופעה שיש לה השלכות על מגוון רחב בתחומי החיים, מפגיעה באיכות החיים ועד לסכנה לחטוף שבץ מוחי.

לרפואה הסינית, יכולות טיפול בהפרעות שינה

נתחיל בשלב האבחון

מדובר בשלב חשוב בתהליך בשביל להתאים את הטיפול הטוב ביותר. בדרך כלל מתבצע תשאול כללי, ומפורט של שגרת היום והלילה של המטופל באשר היא. בנוסף, מעבר על התפריט היומי ועל שאר הפעילויות שמתקיימות.

האבחון כולל גם סקירה של בדיקות דם מהתקופה האחרונה. בבדיקות תיבדק רמת ויטמין B12, תבוצע ספירת דם, יבדקו רמות הברזל, תיבדק החומצה הפולית והסוכר בדם. המטרה היא לשלול בעיות פזיולוגיות אחרות לפני שמתחילים בטיפול בהפרעות שינה. סיבה נוספת לבדיקות היא בשביל לבנות את תכנית טיפול מדויקת בהתאם למדדים.


גולשים נוספים התעניינו גם קינזיוטייפינג


דרכי טיפול שמציעה הרפואה הסינית

דיקור

ניכר כי הדיקור סיני יעיל במקרה והפרעות השינה קיימות באופן עקבי בשל כאב כרוני שלא מרפה. לדוגמא, אם סובלים מבעיות גב באופן קבוע, דיקור יכול לסייע.

צמחי מרפא

קיימים צמחי מרפא שמשפיעים ישירות על תהליך ההרדמות ועל איכות השינה. צמחים כגון: מליסה, לבנדר וקמומיל.

ניתן לשתות אותם כחליטה, ומומלץ, בסמוך לשעת השינה.

שימוש בשמנים

יתרון השמנים הוא בהשראת אוירה רגועה, ניתן לטפטף אותם על כלי המיטה, או להבעיר אותם במתקן שמיועד לכך , בחדר בו הולכים לישון. השמנים תורמים לאיזון של מערכות שונות בגוף – בעיקר מערכת העצבים.

תזונה נכונה

על התזונהלכלול מאכלים מרגיעים, לאורך כל היום ובעיקר בשעות הערב לפני שנת השינה. דוגמאות למאכלים מרגיעים: דגים, ירקות, קטניות, אגוזים טבעיים ושיבולית שועל. כדאי להימנע ממאכלים מעובדים, אוכל מוכן ומשקאות ממותקים.

פעילות גופנית

כדאי לבצע פעילות גופנית סדירה. בעקבות הפעילות הגופנית מופרשים בגוף אנדורפינים, מדובר בחומרים, שמסייעים לשינה איכותית. פעילות גופנית מסייעת גם למנוע השפעות של חרדות על הגוף, וגם בכך מסייעת לשינה איכותית יותר.

לסיכום, ניתן למצוא פתרונות מגוונים ומדויקים ברפואה הטבעית לטיפול בהפרעות שינה, אז שתהיה לכולנו שינה טובה ונטולת הפרעות.


אולי יעניין אותך מהם הגורמים לדורבן והטיפול

The post טיפול בהפרעות שינה appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
כיצד לטפל בהפרעות שינה באמצעות רפואה טבעית https://www.alternative-medicine.co.il/%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a2%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%99%d7%a0%d7%94-%d7%91%d7%90%d7%9e%d7%a6%d7%a2%d7%95%d7%aa-%d7%a8%d7%a4%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%98%d7%91%d7%a2%d7%99%d7%aa/ Wed, 05 Feb 2020 08:54:01 +0000 https://www.alternative-medicine.co.il/?p=2853 הפרעות שינה, נדודי שינה וכל שם אחר למצבים בהם השינה נודדת ונשארים ערים היא מצב בלתי נסבל, אשר משפיע על אורך החיים שלנו, על הסבילות הנפשית שלנו ועל התפקוד היומיומי. הפרעות שינה ממושכות יכולות להשפיע ישירות על השכיחות לחלות במחלות מסוימות ומגבירות את הסיכון לתחלואות, לא עלינו. למזלנו, קיימים פתרונות ברפואה הקונבנציונאלית לבעיות והפרעות שינה, […]

The post כיצד לטפל בהפרעות שינה באמצעות רפואה טבעית appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
אהבתם, שתפו את הכתבה:

הפרעות שינה, נדודי שינה וכל שם אחר למצבים בהם השינה נודדת ונשארים ערים היא מצב בלתי נסבל, אשר משפיע על אורך החיים שלנו, על הסבילות הנפשית שלנו ועל התפקוד היומיומי. הפרעות שינה ממושכות יכולות להשפיע ישירות על השכיחות לחלות במחלות מסוימות ומגבירות את הסיכון לתחלואות, לא עלינו.

למזלנו, קיימים פתרונות ברפואה הקונבנציונאלית לבעיות והפרעות שינה, ויותר מזה, מי שרוצה ללכת עוד רחוק, קיימים פתרונות גם ברפואה הטבעית. חשוב לציין, כי הרפואה הטבעית כשמה כן היא, טבעית, לא כוללת התערבות כשם שכוללת הרפואה המודרנית ושיטות הטיפול בה, שהיא לרוב באמצעות תרופות.

6 פתרונות מעולם הרפואה הטבעית לטיפול בהפרעות שינה:

טיפול בצמחי מרפא

עומסי היום יום, כמו לחץ במקום העבודה, חוסר בזמן לאכול באופן מסודר, עומס מחשבתי, דאגות. כל זה מחליש את פעילות האיברים בגוף לרבות הטחול והכבד.

חשוב לנו לנקוט בצעדים יומיומיים חוזרים על עצמם במטרה לחזק את האיברים, להרגיע אותם ובכך יהיו במצב נכון יותר לשינה. ניתן לשלב צמחי מרפא בכל מיני דרכים לאורך היום, החל משתיית תה צמחים מרגיעים כמו לבנדר, מליסה אותה ירוק. ניתן גם לשלב צמחי מרפא בכל מיני מאכלים שאנו אוכלים, יש הרבה מאכלים שכוללים פסיפלורה, שיבולת שועל, אשר ידועים ביעילותם כמרגיעים וניתן לשלב אותם בכל מיני סוגי מאכלים למיניהם.

טיפולי שיאצו

שיטת טיפול שהיא חלק מהרפואה הטבעית תורמת להרגעה של המערכות בגוף, ולכן מסייעות במניעת נדודי שינה.

השיאצו הינו טיפול במגע, במטרה לסייע להחזיר לאיזון מצבים של חוסר איזון אנרגטי בגוף

טיפול בדיקור סיני

שיטת הטיפול העתיקה, שנעשית באמצעות מחטים דקים שמטרתם לפתוח חסימות ולאפשר לאנרגיית הצ'י לזרום באופן תקין בגוף. הדיקור סיני יכול אף הוא לסייע להפחתה של נדודי שינה ולעזור לשינה טובה ואיכותית יותר והוא חלק עיקרי מטיפול בהפרעות שינה ברפואה טבעית

תזונה נכונה כאורך חיים

אכילת מאכלים נכונים במהלך היום יכולה לסייע לשינה טובה ולמניעת נדודי שינה בלילה. לדוגמא –דגנים , עדשים, שיבלות שועל. חשוב להמעיט לצריכת אלכוהול באופן כללי וצריכת קופאין קרוב לשעות בערב (קראו עוד על דיאטה יפנית)

נפלאות הפעילות גופנית

פעילות גופנית בפתיחת היום או בסיומו מסייעת פלאים לשינה איכותית. בתחילת היום פעילות גופנית מזרימה אנרגיות חיוניות לגוף לצורך תפקוד תקין של אבריו לרבות מערכת העיכול. בסוף היום, פעילות גופנית רגועה יותר לדוגמא הליכה, יכולה לסייע לגוף "להשתחרר" מעומס הפעילות היומית ולעזור להיכנס להירגעות לפני השינה

תרגול מדיטציה

אמנם לא מדובר בשיטת טיפול שהיא חלק מהרפואה הטבעית, אולם למדיטציה קווים משותפים בעקרונות. למרות הדעה הרווחת, מדיטציה לא צריכה להתבצע למול אגם שקט בישיבה מזרחית ושקט. היא יכולה להתבצע גם בדרך לעבודה, בהאזנה לקטע מדיטציה מתאים. הרוגע שמשרה המדיטציה, יכול לסייע לשינה נטולת נדודים בסוף היום

מי שסובל, באופן כרוני מנדודי שינה, חשוב שידע כי ניתן לטפל בהפרעות שינה ברפואה טבעית, וכי מומלץ לבדוק זאת, אם בנוסף או בכלל ללא טיפול מקביל ברפואה המודרנית.

The post כיצד לטפל בהפרעות שינה באמצעות רפואה טבעית appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
דיקור סיני – כל מה שחשוב לדעת https://www.alternative-medicine.co.il/%d7%93%d7%99%d7%a7%d7%95%d7%a8-%d7%a1%d7%99%d7%a0%d7%99-%d7%9b%d7%9c-%d7%9e%d7%94-%d7%a9%d7%97%d7%a9%d7%95%d7%91-%d7%9c%d7%93%d7%a2%d7%aa/ Sun, 19 Jan 2020 10:20:17 +0000 https://www.alternative-medicine.co.il/?p=2849 שיטת הטיפול, מושתת על דקירות קלות באיזורים מסויימים בגוף, בהם זורם הצ'י. בבריאות אופטימלית, זורם הצ'י בצורה מאוזנת בין אותן נקודות. כאב נגרם כאלה יש חוסר איזון ומטרת הדיקור היא להחזיר את האיזון לצ'י. כבר כמה שנים טובות מאז שחברות הביטוח הגדולות בעולם אימצו את הטיפול בשיטות הנהוגות ברפואה הסינית. גם קופות החולים בארץ, באמצעות […]

The post דיקור סיני – כל מה שחשוב לדעת appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
אהבתם, שתפו את הכתבה:

שיטת הטיפול, מושתת על דקירות קלות באיזורים מסויימים בגוף, בהם זורם הצ'י. בבריאות אופטימלית, זורם הצ'י בצורה מאוזנת בין אותן נקודות. כאב נגרם כאלה יש חוסר איזון ומטרת הדיקור היא להחזיר את האיזון לצ'י.

כבר כמה שנים טובות מאז שחברות הביטוח הגדולות בעולם אימצו את הטיפול בשיטות הנהוגות ברפואה הסינית. גם קופות החולים בארץ, באמצעות הביטוחים המשלימים, מאפשרות החזרים או השתתפות עבור טיפולים שכאלה.


גולשים נוספים התעניינו גם האם ניתן לרפא את מחלת הסוכרת?


15 עובדות חשובות שכדאי לדעת על דיקור סיני:

 1. כמיליוני אנשים בעולם בוחרים להשתמש בטיפול בדיקור
 2. הרפואה הסינית, ששיטת הדיקור היא חלק ממנה, היא מטכניקות הרפואה העתיקות בעולם
 3. מחקרים שבוצעו בנושא עדיין לא הוכיחו חד משמעית שהדיקור הסיני אפקטיבי כמו הרפואה הקונבנציונאלית. חלק מהמחקרים הראו כי הרגשת המטופל לאחר הטיפול השתפרה לעיתים רק בשל יחסו החם והקשוב של המטפל. הקשר המיוחד שנוצר בינו לבין המטופל במהלך ולאורך תקופת הטיפול סייע להצלחתו
 4. יותר ויותר סינים בוחרים לעזוב את הרפואה הסינית ואת שיטות הדיקור וזאת לטובת הרפואה המודרנית
 5. אומנות הלחימה טאי-צ'י היא חלק משיטות הטיפול הקיימות ברפואה הסינית
 6. ניתן ללמוד ולקבל הסמכה כמטפל בדיקור סיני במוסדות אשר מוכרים ע"י המועצה להשכלה גבוהה בארץ
 7. לשיטת הטיפול בדיקור אין תופעות לוואי, וזאת לעומת לקיחת תרופות נגד כאב או כל דבר אחר. עם זאת השיטה אינה מומלצת לאנשים שהמערכת החיסונית שלהם חלשה
 8. השיטה נכנסה כאחת שיטות הטיפול במרפאות כאב של קופות החולים השונות בארץ
 9. לצורך הצלחת הטיפול חשובה מאוד האבחנה הראשונית של המטפל
 10. המחט בה מבוצע שימוש במהלך הטיפול כל כך דקה שלרוב המטופל לא מרגיש בקיומה, וזאת למרות שהיא נשארת בתוך הגוף לצורך הטיפול,לזמן לא מבוטל של כ – 20 דקות
 11. כמות הנקודות המוכרות בגוף לטיפול בדיקור יותר מהכפילה את עצמה לאורך השנים, ככל שהשימוש בשיטה גדל וגדל
 12. יש מקרים בהם הרופאים עצמם משתמשים בדיקור כשיטת ריפוי, ומבצעים את הדיקור למטופל בעצמם
 13. אחת הטענות התומכות בכךשהדיקור עובד, היא כיוון שבעת ביצועו משתחררים חומרים בגוף שאחראים על הקלה של כאב, וגם קורטיזול שהוא החומר שאחראי לטיפול בדלקות
 14. באמצעות הדיקור הסיני ניתן לטפל בבעיה מקומית, ולאחר שהיא נפתרת פונים לטיפול במערכת כולה ולכן השיטה נכנסת גם לקטגוריית טיפולי מניעה
 15. מחקרים קבוע שיש מקרים בהם הדיקור סיני אינו יעיל לדוגמא: ניסיון להורדה במשקל, גמילה מסיגריות ובמקרה של בעיות נפשיות

לסיכום,

אין ספק כי קיימות יתרונות לא מעטות לשיטת הדיקור, עם זאת המלצתנו היא קודם כל לפנות לרפואה המודרנית, ולאחרשמוצו כל הכלים, לנסות את הרפואה הסינית בכלל ואת הדיקור הסיני בפרט.


אולי יעניין אותך רפואה יפנית

The post דיקור סיני – כל מה שחשוב לדעת appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
רפואה סינית, מה לה ולי? https://www.alternative-medicine.co.il/%d7%a8%d7%a4%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%a1%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%9e%d7%94-%d7%9c%d7%94-%d7%95%d7%9c%d7%99/ Wed, 01 Jan 2020 10:11:44 +0000 https://www.alternative-medicine.co.il/?p=2846 ראשית, חשוב לי להדגיש שאני מאוד מאמינה ברפואה הקונבנציונאלית. מאמינה ברופאים, מאמינה בתרופות, בבדיקות דם, בבדיקות אחרות ובכל דבר שניתן לכמת, למדוד, ליישם ולראות תוצאות. ואכן, כאשר הגעתי לרופא והסברתי לו כי משום מה בגילי הצעיר, בסך הכל בת 42, איבדתי לאחרונה את התחושה באגודל רגל שמאל (בעודי מגלגלת בראש מחשבות לא חיוביות בכלל לתופעה […]

The post רפואה סינית, מה לה ולי? appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
אהבתם, שתפו את הכתבה:

ראשית, חשוב לי להדגיש שאני מאוד מאמינה ברפואה הקונבנציונאלית. מאמינה ברופאים, מאמינה בתרופות, בבדיקות דם, בבדיקות אחרות ובכל דבר שניתן לכמת, למדוד, ליישם ולראות תוצאות.

ואכן, כאשר הגעתי לרופא והסברתי לו כי משום מה בגילי הצעיר, בסך הכל בת 42, איבדתי לאחרונה את התחושה באגודל רגל שמאל (בעודי מגלגלת בראש מחשבות לא חיוביות בכלל לתופעה שאני מתארת בפניו).  לאחר בדיקה קצרה, דיווח לי הרופא שאין מה לעשות וכי בשל הליכה של כמה חודשים בנעליים לוחצות, נפגעו לי העצבים העדינים בקצה של האגודל וכי זה יישאר ככה לנצח.

לחדשות המרעישות הללו שקיבלתי מהרופא יש גם צדדים חיוביים – איזה מזל שאני כנראה לא הולכת למות מזה וכנראה שזה לא נמק וכי אין עלי לעבור ניתוח כריתת רגל אבוי… מצד שני, כל החיים? מה? משהו פה לא מסתדר לי… לרפואה הקונבנציונאלית אין פתרון? שום פתרון?


קראו עוד על רפואה אלטרנטיבית


במהותי איננו מתיישרת עם תשובות של "אין מה לעשות" ולכן החלטתי, "לצאת מהקופסא" בנושא.

החלטתי, בפעם הראשונה בחיי, לבדוק מה יש לרפואה הסינית להציע לי, האם היא יכולה לסייע לי במקום שבו הרפואה הקונבנציונאלית הגיע למבוי סתום?

בתור רודפת ידע מוצהרת, הלכתי למקורות להבין מזה בכלל? ומצאתי כי מדובר ברפואה העתיקה ביותר, טכניקות שפותחו לפני אלפי שנים, ועדיין נעשה בהם שימוש עד היום (זה כבר אומר משהו…).

הרפואה הסינית משלבת בין העולם שמחוץ לגוף האדם, לבין העולם שבתוך הגוף שלנו. מטרתה לתקן במקום בו האיזון בין שני העולמות הללו נפגע. הכל קשור להכל, וכאשר האיזון נשמר, הגוף והנפש בריאים.

חשוב לציין עוד פרט מאוד, לרוב, מבוצע שימוש ברפואה הסינית לצורך מניעה, וכי היא נמצאה יעילה ביותר לכך.

בחנתי 4 דרכי טיפול פופולריות ביותר והנה כמה מילים על כל אחת מהן:

 1. דיקור סיני – מסתבר שבגוף קיימות כ- 300 נקודות דיקור. בהתאם לאבחנה, בוחרים באמצעות איזה נקודות לטפל.
 2. רפואת צמחים – לצמחים סגולות מרפא, סגולות איזון. בחירת הצמחים והאיזונים ביניהם, נקבעת בהתאם לאבחון, המינונים משתנים תוך כדי הטיפול במטרה להגיע לתוצאה הטובה ביותר.
 3. טיפולי מגע – בטיפול הזה, מסתמכת הרפואה הסינית על התנועות הטבעיות של הגוף, כאשר אנו חשים כאב חד, אנו לרוב משפשפים את איזור הכאב או מניחים עליו את היד. תנועות אלו עומדות בבסיס לשיטת הטיפול באמצעות המגע.
 4. תזונה ותנועה – המטרה בשיטה זו, היא להזין את הגוף, בצורה בריאה ונכונה, להחדיר אנרגיה למעגלי התנועה השגרתיים שלנו, וזאת במטרה לייצר איזון אופטימלי.

טוב, אני לא יודעת מה לגביכם, אבל אחרי המחקר הזריז הזה שעשיתי, מחר אני קובעת תור, רוצה לתת הזדמנות לרפואה הסינית לפתור את הבעיה באגודל שמאל שלי. בכלל, מי יודע, אולי אני אתאהב, ארגיש טוב כל כך, שאמשיך לטפל גם כמניעה לכל מיני אתגרים עתידיים העומדים בפני.

The post רפואה סינית, מה לה ולי? appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
5 דרכים לטפל בכאבי הראש בצורה טבעית https://www.alternative-medicine.co.il/5-%d7%93%d7%a8%d7%9b%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%98%d7%a4%d7%9c-%d7%91%d7%9b%d7%90%d7%91%d7%99-%d7%94%d7%a8%d7%90%d7%a9-%d7%91%d7%a6%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%98%d7%91%d7%a2%d7%99%d7%aa/ Tue, 15 Oct 2019 13:06:47 +0000 https://www.alternative-medicine.co.il/?p=2831 כאבי הראש שלכם הפכו לדבר קבוע שפוגע באיכות חייכם? בכתבה הבאה נבין איזה סוגים של כאב ראש קיימים, מה גורם להם ואיזה תרופות סבתא או רפואה טבעית יכולים לעזור כאב ראש הוא אחת ההפרעות הנפוצות ביותר. סקרים מראים כי כ-50 אחוז מהאוכלוסייה סובל מכאב ראש לפחות פעם בשנה ולרוב אפילו יותר.  כאב ראש שחוזר על […]

The post 5 דרכים לטפל בכאבי הראש בצורה טבעית appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
אהבתם, שתפו את הכתבה:

כאבי הראש שלכם הפכו לדבר קבוע שפוגע באיכות חייכם? בכתבה הבאה נבין איזה סוגים של כאב ראש קיימים, מה גורם להם ואיזה תרופות סבתא או רפואה טבעית יכולים לעזור

כאב ראש הוא אחת ההפרעות הנפוצות ביותר. סקרים מראים כי כ-50 אחוז מהאוכלוסייה סובל מכאב ראש לפחות פעם בשנה ולרוב אפילו יותר.  כאב ראש שחוזר על עצמו, עלול ממש לפגוע בחיי היום יום, בתפקוד היומי ובאיכות החיים.

ישנם כמה סוגים של כאב ראש. מצד אחדיש כאב ראש קל שנמשך מספר שעות וחולף אפילו ללא כל טיפול תרופת, ובצד השני יש כאבי ראש שנמשכים מספר ימים ואפילו יותר משבוע והם נחשבים כאבים מיגרנוטיים. מלבד שני אלו, יש כאבי ראש הנובעים ממחלות או בעיות נלוות כמו: סינוסיטיס, שפעת, צינון ועוד.

סיבות רבות לכאב הראש

כאב הראש יכול לנבוע מסיבות רבות ומה שמתסכל לא פעם שחלקן לא מובנות. חלק מהן נובע מאורח חיים של החיים בחברה המודרנית ואשר מתאפיין באורח חיים לחוץ, חלק מהסיבות נעוץ אפילו בנטייה גנטית. מלבד אלו, יש גם את השימוש הרב בתרופות מרשם למיניהן, רגישות למזון, תזונה לקויה, מחסור בשעות שינה, מאמץ פיזי או מנטלי רב מהרגיל, עומס רגשי ואפילו מנח ראש וצוואר לא טובים בגלל כרית ועוד גורמים שקשה לאתר.


קראו עוד על אורח חיים בריא ותזונה נכונה


מעניין לדעת ולקחת בחשבון שאצל נשים מתווסף למגוון הסיבות גם כל נושא השינויים ההורמונליים ולא פעם, כאבי הראש יופיעו עם המחזור החודשי.

בכל מקרה במקרה של כאבי ראש מתמשכים, רצוי לגשת לנירולוג לבירור, מאחר ולא פעם, כאבי הראש הם תופעת לוואי משנית לבעיה אחרת.


גולשים נוספים התעניינו ברפואה סינית


מתרופות "סבתא" ועד דיקור סיני לכאבי ראש

עיסוי ראש – מנח לא מאוזן של הראש במשך היום יכול להביא ללחץ על אזור מסוים. עיסוי עדין ושחרור המקום הכואב וסביבתו יכולים לעזור. אפשר להוסיף לעיסוי שמנים אתריים מועילים כלבנדר ומנטה.

טבילת רגליים במי מלח – אולי ישמע מוזר, אבל טבילה של כפות הרגליים בגיגית עם מים פושרים שהומלחו בכמה כפות מלח למשך רבע שעה יכולה להפיג את כאב הראש.

סרט לשיער – קשירה של סרט בד על הראש עם הפעלת לחץ קל על האזור הכואב יכולה לסייע. יש להרטיב את הסרט ולבדוק מה מקל יותר, מים קרים או חמים. לכל אחד טמפרטורה אחרת שמקלה על הכאב.

קומפרסים–גם הנחת קומפרסים שמורכבים מפרוסות של תפוח אדמה או מלפפון עשויות לעזור. יש להניח לרבע שעה ולבדוק אם זה השפיע עליכם.

דיקור סיני לכאבי ראש -ברפואה הסינית מתייחסים לגוף כאל מכלול, ורואים בכאב הראש סימפטום. הדיקור הסיני מטפל בכאב וגם בסימפטום.

מחקרים ומטופלים מרוצים מעידים כי דיקור סיני זה הטיפול הטוב ביותר למי שסובל מכאבי ראש מתמשכים או כרוניים. הדיקור מעודד את שחרורם של האנדורפינים שבגוף והם משמשים כששככי כאב טבעיים. הדיקור מאזן את ההתרחבות וההתכווצות של כלי הדם שמשפיעה ואף גורמת לכאב הראש בעיקר זה המוכר כמיגרנה, אבל לא רק.

The post 5 דרכים לטפל בכאבי הראש בצורה טבעית appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
האם ניתן לרפא את מחלת הסוכרת? https://www.alternative-medicine.co.il/%d7%94%d7%90%d7%9d-%d7%a0%d7%99%d7%aa%d7%9f-%d7%9c%d7%a8%d7%a4%d7%90-%d7%90%d7%aa-%d7%9e%d7%97%d7%9c%d7%aa-%d7%94%d7%a1%d7%95%d7%9b%d7%a8%d7%aa/ Mon, 05 Aug 2019 11:38:11 +0000 https://www.alternative-medicine.co.il/?p=2825 הסוכרת זו מחלה הנחשבת מורכבת גם בראייה מערבית וגם בראייה סינית. מגוון דרכי הטיפול בה רב והוא נבחר בהתאם ולאחר אבחנה מדויקת. עוד לא נמצאה הדרך לרפא לגמרי את המחלה, אבל לרפואה הסינית יש אפשרות לטפל ולהקל על המחלה. הסוכרת היא מחלה מטבולית שבה קיים פער בין כמות הורמון האינסולין הנדרש לגוף ובין זה המופרש […]

The post האם ניתן לרפא את מחלת הסוכרת? appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
אהבתם, שתפו את הכתבה:

הסוכרת זו מחלה הנחשבת מורכבת גם בראייה מערבית וגם בראייה סינית. מגוון דרכי הטיפול בה רב והוא נבחר בהתאם ולאחר אבחנה מדויקת. עוד לא נמצאה הדרך לרפא לגמרי את המחלה, אבל לרפואה הסינית יש אפשרות לטפל ולהקל על המחלה.

הסוכרת היא מחלה מטבולית שבה קיים פער בין כמות הורמון האינסולין הנדרש לגוף ובין זה המופרש בפועל. בלוטת הלבלב היא אשר מייצרת את האינסולין, וכשהכל תקין, חומר זה מופרש מבלוטת הלבלב במקרים בהם ישנה עלייה ברמת הסוכר בדם. האינסולין מאפשר מעבר של סוכר מהדם לתאי הגוף המשתמשים בו להפקת אנרגיה הדרושה להם וכך מאזנים אותו.

קראו עוד על טיפול בדיקור

חוסר באינסולין או תנגודת לאיסולין

במקרים בהם קיים חוסר של אינסולין בשל תנגודת הרקמות לקבלתו או איזה פגם בייצור שלו או פגם בפעילותו או תנגודת גבוהה של הרקמות אליו, תאי הגוף לא מקבלים את כמות האינסולין הנדרשת להם לתפקוד תקין ואז מצטבר בדם עודף גלוקוז. קוראים למצב הזה היפרגליקמיה.

המצב השני של סוכרת שונה מהראשון. במצב השני כמות האינסולין המופרשת מבלוטת הלבלב דווקא תקינה אבל הבעיה היא בפעילותם של איברי המטרה כמו השריר או הכבד ואז זו "תנגודת לאינסולין" וגם היא גורמת לסוכרת.


קיבעו תור עכשיו לטיפול בסוכרת רפואה סינית


סוגי סוכרת

קיימים כמה סוגי סוכרת: סוכרת נעורים, סוכרת הריון, סוכרת סוג 1, סוכרת סוג 2, סוכרת הנובעת מנטילת סטרואידים וסוכרת לאחר השתלת איברים.

איך מטפלים בסוכרת?

בראש ובראשונה, הטיפול הטוב ביותר בסוכרת היא מניעתה: הקפדה על אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה, פעילות גופנית, שמירה על משקל גוף תקין והתנזרות מעישון יכולים למנוע את הופעת המחלה ואם לא מניעה, אז דחייתה בכמה שנים טובות. חשוב לדעת שאחרי שהיא מתפרצת, כבר אין דרך חזרה.

היה והסוכרת התפרצה, הטיפול מתמקד באיזון רמות הסוכר, טיפול שמקטין את הסיכונים והסיבוכים שנוצרים מפגיעה בכלי הדם הקטנים, בעצבים ובכליות.

מגוון דרכים להתמודדות רחב ולפני מספר חודשים אף פורסם מחקר שהציג פריצת דרך חדשה להתמודדות. בינתיים, דרך הריפוי המקובלת לסוכרת מסוג 2 דורשת הקפדה על תזונה מוכתבת בתוכנית מאד מדויקת ואשר דלה בקלוריות.

סוכרת ורפואה סינית

הרפואה הסינית רואה במחלת הסוכרת פגיעה באיברי טחול ולבלב, האברים שעל פי הרפואה הסינית הם אלו שאחראים על המרת המזון לאנרגיה, ובנוסף, אחראים על הגפיים והשרירים שהם האיברים אשר מייצרים את הדם ושומרים על איברי הגוף מפני צניחה.

חולי הסוכרת בדרך כלל סובלים מפגיעה בייצור הדם ולעתים אף מאנמיה, בגלל שחוסר בזרימת דם לאיברים השונים, הוא אשר גורם עם  חלוף הזמן לנזק תפקודי. חולי הסוכרת סובלים בנוסף לכך מפגיעה מורכבת במערכת החיסונית, חולשה כללית, אנמיה, וירידה בחמצון בייצור האנרגיה הנדרשת לתאי הגוף.

לרפואה הסינית יש מבחר שיטות לטיפול ואיזון מצבים וטיפול ברפואה סינית הוא אחד הפתרונות המערכתיים שמטופלים רבים בוחרים בו.

The post האם ניתן לרפא את מחלת הסוכרת? appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
ההיסטוריה של צמחי מרפא סיניים https://www.alternative-medicine.co.il/%d7%94%d7%94%d7%99%d7%a1%d7%98%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%94-%d7%a9%d7%9c-%d7%a6%d7%9e%d7%97%d7%99-%d7%9e%d7%a8%d7%a4%d7%90-%d7%a1%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%9d/ Fri, 12 Jul 2019 09:59:22 +0000 https://www.alternative-medicine.co.il/?p=2816 רפואת צמחי המרפא היא אחת הרפואות הקדומות יותר ששרדו מימי קדם.רפואת צמחי מרפא סינייםהחלה ככל הנראה בסין לפני אלפי שנים. חלק מצמחי המרפא הגיעו לסין מהודו, אמריקה והמזרח התיכון. מטפלים וחוקרים שונים החלו לפתח את תחום הצמחים הרפואיים ואפיינו אותם לפי מספר פרמטרים:כיצד כל צמח מרפא משפיע על הגוף, טעמו של הצמח, טמפרטורת הצמח ועל […]

The post ההיסטוריה של צמחי מרפא סיניים appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>
אהבתם, שתפו את הכתבה:

רפואת צמחי המרפא היא אחת הרפואות הקדומות יותר ששרדו מימי קדם.רפואת צמחי מרפא סינייםהחלה ככל הנראה בסין לפני אלפי שנים. חלק מצמחי המרפא הגיעו לסין מהודו, אמריקה והמזרח התיכון. מטפלים וחוקרים שונים החלו לפתח את תחום הצמחים הרפואיים ואפיינו אותם לפי מספר פרמטרים:כיצד כל צמח מרפא משפיע על הגוף, טעמו של הצמח, טמפרטורת הצמח ועל אילו איברים משפיע צמח המרפא. אנשים מתרבויות שונות, למדו לטפל בבעיות רפואיות שונות מסביבת המחיה שלכם, סביבה שכללה לא מעט צמחים. בימינו ממשיכות מעבדות המחקר להפיק רכיבים פעילים המצויים בצמחים, ולכן אפילו מרשמים השייכים לקטגוריית הרפואה הקונבנציונלית מכילים תמציות של צמחים.

המרפא טמון בטבע

רבות כבר נכתב ונאמר אודות סגולות הטבע. אין זה מפתיע כי העולם המודרני נע לכיוון טרנד הבריאות ומאמץ אותו בידיים פתוחות. חשוב לזכור כי דיקור סיני, נפלא ככל שיהיה, איננו מושלם ללא שימוש בנדבך נוסף ומשלים, הלא הוא פורמולות צמחים.הטיפול בפורמולות צמחים מסייע לטפל ולהגיע לתוצאות מהירות וטובות יותר. הטיפול היומיומי מגדיל את האפקט הטיפולי, כיוון שהמטופל מטפל בעצמו כל יום. המטופל לוקח את פורמולת הצמחים בביתו במשך תקופה, במינון המותאם לו ולבעיה שלו, תחת פיקוח והתייעצות עם המטפל.ישנם אלפי סוגי צמחים ומינרלים שעוזרים למצבים שונים. בדרך כלל אופן הלקיחה של צמחים הוא דרך פורמולה, כלומר שילוב של כמה צמחים ומינרלים יחד כדי ליצור אפקט טיפולי חזק יותר. הפורמולות המכילות צמחי מרפא סיניים משמשות לטיפול במקרים שונים כגון: בעיות לחץ דם, כאבי ראש, בעיות שתן, סוכרת, כאבי וסת ועוד.


עוד על סוכרת על פי הרפואה הסינית


צמחים, מטפלים ומה שביניהם

צמחי מרפא סיניים אומנם טומנים בחובם סגולות ריפוי רבות עבור גוף האדם אך חשוב לבחור במטפל בעל השכלה מוכחת בתחום.זכרו – על מנת לתת פורמולת צמחים יש צורך בידע רב כיוון שמעבר לחשיבות דיוק האבחון לכל צמח יש מינון רצוי. בנוסף לכך, ישנם צמחים שלא יכולים להשתלב יחד עם צמחים אחרים. על כן, חשוב שהאדם שרושם לכם את צמחי המרפא, יהיה מומחה ובעל ניסיון רב בתחום.בכל מקרה, אם התחלתם טיפול בפורמולות צמחים ואתם מרגישים כי לא חל שיפור, אתם תמיד יכולים לפנות למטפל על מנת שיחליף לכם את הטיפול עד שתגיעו לתוצאה המיוחלת. גוף האדם שונה מאחד לרעהו וכך גם השפעתם של צמחי מרפא סיניים. היו סבלניים והקשיבו לגופכם. הוא יודע הכי טוב מה עובד בשבילו.

The post ההיסטוריה של צמחי מרפא סיניים appeared first on רפואה אלטרנטיבית.

]]>